Bátory, Bathory

Nejnovější film (2008) slovenského režiséra Juraje Jakubiska BATHORY se začal natáčet v zimě roku 2005, momentálně probíhají poslední postprodukční práce.

Historický velkofilm v produkci společností Jakubisko film, Film and Music Entertainment (UK) a Eurofilm Studio (HU) je 16. celovečerním dílem Juraje Jakubiska. Ústřední postavou je Erzsébet Báthory – Alžběta Báthoryová, známá jako „krvavá hraběnka“, která léta na svých panstvích vraždila a mučila poddané. Je dokonce uvedena i v Guinnessově knize rekordů jako největší vražedkyně všech dob. Legenda o těchto ukrutnostech ale vznikla až několik let po její smrti.Postupně se v průběhu staletí rozvíjela a Alžbětiny údajné zločiny nabíraly na zrůdnosti. Oficiální dokumenty o její vině nalezeny nebyly. Existují sice zaznamenané výpovědi svědků, ovšem ne přímých a jejich hodnověrnost je zpochybnitelná. Alžběta nikdy nestála před soudem a zemřela bez procesu, uvězněná na Čachtickém hradě.

Jejímu příběhu se v posledních letech začalo věnovat několik historiků, kteří pojetí její osoby coby vraždícího monstra zpochybňují a předkládají na základě historických výzkumů důkazy o tom, že se spíše stala kvůli svému obrovskému majetku obětí spiknutí. Jako osamělá vdova mohla být terčem útoku mnoha lidí, bažících po jejím majetku, v čele s tehdejším palatinem Jurajem Thurzem.

Juraj Jakubisko ve svém filmu nabízí právě tento nový pohled na Alžbětu. Její filmový příběh začíná v době, kdy je jí třicet dva let. Manžel, František Nádasdy, bojuje ve válkách s Turky a ona se sama stará o děti a zároveň o rozsáhlé rodové majetky. Film nemá být dokumentem, ani historicky věrným vyobrazením. Režisér se drží dostupných historických faktů a neprozkoumaná – tzv. „bílá“ místa dějin zaplňuje dle své fantazie. Tak se do příběhu dostává také malíř Caravaggio či Monteverdi, tvůrce první opery.

Do hlavních rolí obsadil režisér mnoho zahraničních i předních českých a slovenských herců. V roli Alžběty uvidíme britskou herečku Annu Friel, jako její manžel František Nádasdy se představí Vincent Regan, Caravaggia ztvárnil Hans Matheson a čtveřici hlavních postav uzavírá Karel Roden jako Juraj Thurzo. V dalších rolích uvidíme ze zahraničních herců i Franka Nera, Tima Preece, z domácích, česko – slovenských se představí Deana Horváthová, Bolek Polívka, Marek Vašut, Jiří Mádl, Lucie Vondráčková, Andrej Hryc, Monika Hilmerová, Marek Majeský a mnozí další.

Zdroj informací: Česká televize


Pro dlouhou chvíli

Hry GoodGame Empire 1001Hry Superhry Hry online Webgames Hry online hry Webhry Jojohry automaty automaty unibet casino© Copyright 2008-2019 Chybicka.cz - sizzling