Conter Strike, Counter Strike

Counter-Strike (dále jen CS) je multiplayerová počítačová hra z pohledu první osoby (FPS) (a nejhranější online současnosti).

CS vznikl jako nadstavba (mod) do hry Half-Life od společnosti Valve. Dnes je dostupná v několika plných i neplných verzích, starší CS 1.5, novější CS 1.6 a úplně předělaný CS: Source (CS: S). Zatímco verze 1.5 a 1.6 mají starší engine ze hry Half-Life, CS: S běží na Source enginu hry Half-Life 2. K disposici je i verze Condition Zero, která se ale v podstatě liší od verze 1.6 jen tím, že má navíc hru pro jednoho hráče (fyzika hry je stejná, což neplatí o CS: Source).

Základní princip hry je jednoduchý: hráči se rozdělí do dvou týmů Counter terrorist (protiteroristická jednotka) a Terrorist (teroristé) (CT a T). Kolo končí, když se splní úkol mapy nebo jsou zabiti všichni hráči z jednoho týmu. Na výběr je několik typů misí, nejhranější jsou mapy s pokládáním/zneškodňováním bomby (DE) (na turnajích se hraje jen tento typ) a osvobozováním rukojmích (CS). Na DE mapách mají teroristé za úkol položit bombu a zničit cíl, zatímco policisté musí tento cíl za každou cenu uchránit. CS mapy fungují na opačném principu, teroristé drží rukojmí a policisté je musí osvobodit. To vše ovlivňuje výzbroj a zkušenosti každého z hráčů.

Obě strany používají zbraně z reálného světa, některé mají upravené parametry kvůli hratelnosti (přesnost, typ munice). V dřívějších verzích - až po 1.5 - byly zbraně pojmenovány podle skutečných předloh, od verze 1.6 jsou kvůli problémům s licencí pojmenovány podobnými, leč fiktivními jmény (Famas - Clarion). Lze koupit pistole, samopaly, pušky, kulomety a granáty, v mapách typu DE dostává tým teroristů jednu nálož C4. Některé zbraně mají navíc speciální funkcí, např. M4A1 má navíc nasaditelný tlumič, Glock 18 má volitelné tříranné dávky (burst fire), apod. Zbraně s vysokou průrazností mohou prostřelovat některé objekty a zdi, což se od reality dost výrazně liší, ale v návaznosti na různé taktiky a styly hry to má svou důležitou funkci. Mezi ty šťastné patří z pistolí Desert Eagle, všechny samopaly, snipery a M249 Para.

Výběr zbraní pro každou stranu se částečně liší, zatímco policisté mají například k dispozici M4A1, teroristé mohou nakupovat AK-47, což přináší nesymetrické podmínky ve hře.

Kromě střelných zbraní je možné dokupovat i další vybavení jako přístroj pro noční vidění, neprůstřelnou vestu či ochranný štít. Ten je ale ve všech ligách a turnajích, jež je v této hře nespočet, zakázán.

Kritici vytýkají hře její rutinnost. Většina lidí (převážně nehráči) si myslí že v CS jde pouze o běhání stále dokola a střílení do všeho co se pohybuje (pro někoho to samozřejmě může být skutečně tak).

Jiní ale na druhou stranu tvrdí, že pokud se dostanete na jistou úroveň, zjistíte že je to jiné. Člověk který hraje si musí pamatovat mapy, cesty, vlastnosti zbraní a mnoho dalšího a po čase se musí naučit uvažovat jako nepřítel, a předvídat jeho kroky. Nakonec se ani tolik nevěnuje hraní, jako spíš přemýšlení nad nastávající situací.

Je velice těžké posoudit, která strana má pravdu. Je však zřejmé,že argumenty obou stran mají jistou váhu. V Counter Strike se běhá po stejných mapách, ale tím že hráč hraje přes internet, tak získává hra na zajímavosti, neboť hráč musí plánovat kroky svého protivníka a být o krok před ním.

Terminologie hráčů

- A/B - Označení bomb-place
- ACL - Zástupce Clanleadera (vedoucího klanu)
- AFK - Pryč od počítače (Away From Keyboard)
- AIM - Přesnost míření vaší ruky
- BAN - Zákaz přístupu na server
- BB - Čau čau (Bye Bye)
- BUG - Herní chyba
- CL - Clan leader (vůdčí osoba)
- CT - Counter terrorists
- CW - Důležitý zápas 2 klanů
- FF - Friendly Fire - možnost zranit / zabít spoluhráče.
- ECO - Hra při které se nic nekupuje, tzv. economical round.
- FRAG - Bod za zabití
- GL&HF - Popřání hráčům [hodně štěstí a zábavy / good luck & have fun]
- HS Headshot - střela do hlavy
- CAMP - Setrvávání na jednom místě
- KICK - Vykopnutí ze serveru
- IMHO - In My Humble Opinion (dle mého skromného názoru)
- LAG - Špatná komunikace se serverem (záseky)
- LAMA - Hráč, kterému to nejde
- LOL - Lot of laugh (hodně smíchu)
- NEWBIE - Začátečník #1
- NOOB - Začátečník #2
- OMG - Ó můj bože (Oh My God)
- OMFG - Vulgárnější varianta OMG (Oh My Fucking God)
- PING - Rychlost odezvy serveru
- PLS - Prosím (please)
- RUSH - Rychlý útok bez zastavení
- ROFL - „Válím se smíchy po podlaze.“ (Rolling On The Floor Laughing)
- SPAM - Opakovaný text
- SK - Zabití protihráče ihned po startu hry (často v AWP_ nebo AIM_ mapách) - zakázána
- SKILL - Umění (schopnost hráče)
- SPECTATOR - Divák na serveru
- T - Teroristé
- TG - Tréninkový souboj dvou klanů
- THX - Poděkování (Thanks)
- TK - Zabití spoluhráče (Team Kill)
- TL - Hráč, který diriguje taktiku hry (Tactic leader)
- WA - Domlouvá zápasy (War arranger)
- WTF - Co to k***a je? (What the fuck?)
- Cheater - Hráč který podvadí!!

Zdroj informací: wikipedia


Pro dlouhou chvíli

Hry GoodGame Empire 1001Hry Superhry Hry online Webgames Hry online hry Webhry Jojohry automaty automaty unibet casino© Copyright 2008-2019 Chybicka.cz - sizzling