Harachov, Harrachov

Původní ves Dörfl byla založena v 17. století nedaleko Seifenbachu (Sejfský, nyní Ryzí potok) a začátkem 18. století přejmenována po majitelích na Harrachov (původně Harrachsdorf).

Po 2. světové válce k němu byly připojeny osady Nový svět a Rýžoviště, v r. 1959 byly připojeny též Mýtiny, samoty na polském území, výměnou za stejně velké území u Kacířské skály. Harrachov pak dostal železniční spojení přes Kořenov s Tanvaldem. Tato jedna z málo provozovaných ozubnicových drah nabízí krásnou vyhlídkovou jízdu romantickou krajinou Jizerských hor a Krkonoš, s množstvím tunelů a viaduktů.

Dříve než se stal Harrachov nejznámějším turistickým a sportovním střediskem západních Krkonoš, proslul daleko za hranicemi Čech svým sklářstvím.

Nejprve v lokalitě Rýžoviště, později na Novém Světě vznikla tradice prvotřídně ručně vyráběného foukaného, broušeného, ale i rytého a malovaného či jinak zdobeného skla. V nově otevřeném muzeu skla jsou vystaveny skutečné skvosty sklářského umění.

Tradice harrachovského lyžování se začíná psát již brzy poté, co první lyže do Čech přivezl hrabě Harrach. Po vzoru jiných zemí, zejména severských, se začínají pořádat také první lyžařské závody.
Přesné datum prvního závodu neznáme, víme však, že 13.2.1905 vede přes Harrachov trať prvního distančního závodu na 50 km v rámci Mistrovství zemí koruny České, 18.2. 1906 se u hotelu Krakonoš startují štafetové závody, údajně první ve střední Evropě. V roce 1908 je založen německý Spolek zimních sportů Harrachov - Nový Svět, v roce 1910 již v Harrachově existuje český klub, který na počátku sezony 1910-11 na důkaz díků k významu práce průkopníka lyžování Jana Buchara přijímá název Lyžařský a turistický Bucharův klub ( LTBK ).

Začínají vyrůstat také první skokanské můstky. V roce 1920 byl postaven na úpatí Čerťáku první můstek s umělým nájezdem v Čechách, v roce 1922 vybudoval též LTBK svůj můstek na Ptačinci.

Prvním velkým mezníkem v historii harrachovského lyžování byly závody, pořádané na počest VII. lyžařského kongresu v roce 1923. Těchto závodů se zúčastnili tehdejší nejlepší lyžaři, celkem z 11 zemí Evropy i USA. Na startu závodu na 50 km se sešlo 64 borců, závod ve skoku sledovalo více jak 20 tisíc diváků. Tyto závody zahájily dlouholetou tradici závodu O pohár kongresového můstku.

Dalším významným obdobím v historii lyžování v Harrachově je tradice Mezinárodních lyžařských závodů, kterých se od roku 1954 uskutečnilo celkem 17 ročníků. Na startu se vždy sešli vynikající závodníci z celé Evropy, především ze Skandinávie, kterým zdatně konkurovali také naši lyžaři, tehdejší reprezentace Československa byla téměř výhradně tvořena závodníky z Harrachova. V roce 1956 byl dán do provozu první můstek s umělou hmotou v republice.
Po krátké pauze a dobudování skokanského a běžeckého areálu včetně můstků K-120 a můstku pro lety na lyžích začíná v roce 1980 nová, nejslavnější éra harrachovského lyžování.

Harrachov se stal pravidelným pořadatelem Světových pohárů, kterých se zde uskutečnilo již 16. V roce 1993 zde proběhlo Mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování. Vrcholem harrachovského lyžařského dění jsou bezesporu lety na lyžích. Na harrachovském Mamutu, který je jedním z pěti na celém světě se létalo již sedmkrát, z toho dvakrát, v roce 1983 a 1992 o titul Mistra světa. Dvakrát padl v Harrachově světový rekord (v roce 1980 A.Kogler 176metrů a v roce 1983 P.Ploc 181 metrů). V roce 1996 A. Goldberger poprvé v historii v oficielním závodě letem 204 metrů překonal magickou dvoustovku.

Slavná lyžařská historie Harrachova není pouze v pořádání závodů, ale též v úspěších harrachovských závodníků a funkcionářů. Celkem 19 harrachováků se zúčastnilo Mistrovství světa nebo Olympijských her, odkud přivezli 11 medailí. V současnosti je Harrachov bezesporu nejvýznamnějším střediskem klasického lyžování v České republice.

Základem úspěchů je výchova téměř stovky mladých lyžařů, kteří v žákovských a dorosteneckých kategoriích posbírají na mistrovství republiky většinu medailí. Také počtem sportovišť, jaké jsou v Harrachově se nemůže pochlubit žádné jiné středisko. Celkem zde stojí 7 můstků od K-16 pro nejmenší až po K-185 pro lety na lyžích. K dispozici jsou homologované běžecké tratě od délky 3,3 až po 15 km.

Zdroj informací: Harrachov.cz


Pro dlouhou chvíli

Hry GoodGame Empire 1001Hry Superhry Hry online Webgames Hry online hry Webhry Jojohry automaty automaty unibet casino© Copyright 2008-2019 Chybicka.cz - sizzling