Olimpus, Olympus

Olympus (japonsky: Orinpasu kabušiki gaiša) je japonská společnost specializující se na optiku a zobrazování. Olympus byl založen roku 1919 a jeho centrála je v Tokiu, v Japonsku. Americká centrála se nachází ve městě Allentown, Pennsylvania, evropská pak v Hamburgu v Německu.

Společnost je pojmenována po hoře Olymp, domovu bohů v řecké mytologii.

Olympus má pověst tvůrce fotoaparátů průkopnického ražení a skvělého designu objektivů a optických soustav vůbec. První skutečně inovativní řadu fotoaparátů firmy Olympus tvořily modely PEN představené roku 1959. Pracovaly s formátem polovičního 35mm pole. To těmto modelům umožňovalo být mnohem kompaktnější a přenosnější než většina jiných soudobých přístrojů. Použití "půlového" formátu znamenalo pořízení 72 snímků formátu 18x24mm na standardní 36 snímkový film.

Tým návrhářů systemu PEN pracoval pod vedením Jošihisy Maitaniho. Se stejným návrhářským duchem později stvořili Olympus OM system, 35mm profesionální systém SLR (single-lens-reflex(camera)-jednooká zrcadlovka), jenž měl soupeřit s bestsellery Nikonu a Canonu. Systém OM znamenal nový trend směrem ke kompaktnějsím zrcadlovým fotoaparátům, jenž byly mnohem menší než konkurenční produkty a představovaly i různé inovace... Posléze systém obsahoval několik různých těl a přibližně 60 objektivů s kompletní řadou doplňků (zejména pro makrofografii). Řada objektivů s názvem Zuiko byla vyhlášená svojí kompaktností a také vynikající optikou (OM Zuiko 21/2, 24/3,5 shift, 90/2 Macro, 100/2, 250/2, 350/2,8 atp.).

Nicméně Olympus se "včas" nepřesunul do oblasti automatického ostření tak jako jeho konkurence, což jej nakonec dovedlo spíše ke statutu výrobce profesionálních fotosystémů. Kompaktní fotoaparáty si přesto zachovaly svou obrovskou popularitu a i v současné době se těší jejich digitální nástupci poměrně velké oblibě.

Olympus je (spolu s Kodakem) tvůrce 3/4 standard(2002)"tříčtvrtečního"(Fourthirds) standardu pro digitální jednookou zrcadlovku (DSLR) s poloviční úhlopříčkou oproti 35mm formátu a také s poměrem stran 4:3 (poměr užívaný např. u středoformátové fotografie 6x4,5 a také u většiny "digi-kompaktů") namísto obvyklých 3:2. Fourthirds je název standardu, nicméně Olympus výrobky v tomto standardu označuje jako E-system, Panasonic Lumix apod. V současné době vyrábí Olympus širokou škálu digitálních kompaktních fotoaparátů a několik DSLR Fourthirds standardu, které používají objektivy Zuiko Digital("EZ" tj. E-system Zuiko).Další kompatibilní objektivy vyrábí Panasonic/Leica a Sigma.

Od samého počátku byla společnost rovněž výrobcem mikroskopů a optiky pro zvláštní použití, například v lékařství a vědě (endoskopické a laparoskopické přístroje, analyzátory a reagencie).

Olympus např. také vynalezl mikrokazetu, kterou používal v rozsáhle paletě diktafonů (dnes digitálních).

Zdroj informací: wikipedia


Pro dlouhou chvíli

Hry GoodGame Empire 1001Hry Superhry Hry online Webgames Hry online hry Webhry Jojohry automaty automaty unibet casino© Copyright 2008-2019 Chybicka.cz - sizzling