pokr, poker

Poker (čti pokr) je karetní a hazardní hra pro minimálně tři hráče, lépe však čtyři (a někdy až osm). Poker se vyvinul zřejmě v USA, kde ve 20. století získal svoji konečnou podobu. Základní typ pokeru je draw poker, od kterého je odvozena řada nejrůznějších variant.

Hraje se s pokerovými či whistovými kartami (52 listů – kříže, káry, srdce a piky). Cílem hry je vybudovat jednu z mnoha herních kombinací. Ty rozhodují o ztrátě či zisku. Ve hře však nerozhoduje pouze kvalita kombinace listů, které má hráč v ruce. Rozhoduje také taktika, tzv. blufování, předstíraná sebejistota.

V draw pokeru platí až 13 různých kombinací, v běžné hře se však některé z nich příliš často nepoužívají. Kombinace jsou uvedeny od nejnižší k nejvyšší:

- Vysoká karta – pokud žádný hráč nemá níže uvedené kombinace, vyhrává nejvyšší karta v ruce
- Jeden pár – dvě karty stejné hodnoty a jiné barvy
- Flush ze čtyř karet – čtyři karty stejné barvy bez ohledu na jejich hodnotu
- Dva páry – dvě dvojice karet stejné hodnoty
- Figury – všech pět listů musí obsahovat karetní figury (A, K, Q, J) bez ohledu na barvu, v každém případě však musí list obsahovat kluka, dámu a krále
- Trojice – tři karty stejné hodnoty (tzv. set)
- Rohové sekvence – z listů libovolných barev se vytvoří nepřerušovaný sled s esem uprostřed (K, Q, A, 2, 3)
- Sekvence ve skocích – sled karet libovolných barev, v němž je vždy jedna karta přeskočena (např. 4, 6, 8, 10, Q, A)
- Sekvence prostá (špinavá postupka) – nepřerušovaný sled jednotlivých hodnot libovolných karet (např. 8, 9, 10, J, Q)
- Flush – pět karet stejné barvy bez ohledu na výše hodnot
- Full hand neboli full house – pět karet v ruce tvoří dvojice a trojice karet stejných hodnot
- Poker – čtyři karty stejných hodnot (např. čtyři devítky)
- Čistá sekvence (čistá postupka) – pět karet stejné barvy v nepřerušovaném sledu
- Královský flush – čistá sekvence s esem na konci

Rozdává se po pěti kartách, zbytek karet se odloží jako talon. Každý hráč se po prostudování karet rozhodne, zda bude hrát či nikoliv. Neúčast ve hře se hlásí slovem pass. Takový hráč odloží karty viditelně na stůl. Zbývající hráči vloží do banku základní vklad ve smluvené výši. Poté bankéř mění hráčům karty. Je možné vyměnit až tři karty, přičemž za každou kartu se do banku platí smluvený vklad.

Hráči během hry buď vložený vklad drží, nebo pasují. Mohou také nabídku zvýšit tím, že oznámí ostatním hráčům o kolik. Bank vyhrává hráč, který zůstane jako poslední ve hře. Pokud více hráčů drží své nabídky a již nezvyšují bank, ukazují své karty na stůl a porovnávají hodnoty svých listů. Při rovnosti hodnot jednoho nebo dvou párů rozhodují o vítězi karty, které jsou mimo spárované kombinace.

Dnes nejoblíbenějsí variantou této hry je tzv. Texas hold'em. V této variantě dostává hráč do ruky dvě karty a na stůl se postupně vykládá pět společných karet. Nejdříve hráči, kteří jsou ve směru chodu hodinových ručiček po rozdávajícím (dealer), vloží tzv. malý a velký vklad, který je dohodnut předem. Poté rozdávající rozdá všem hráčům po dvou kartách. Kdo se chce účastnit hry, musí dorovnat velký vklad nebo jej zvýšit. Po dokončení sázek rozdávající vyloží tři karty (flop). Hráči sází. Minimální sázka je rovna velkému vkladu. Po dokončení sázek vyloží rozdávající další kartu (turn). Hráči opět sází. Po dokončení sázek vyloží rozdávající poslední kartu (river) a započne poslední kolo sázek. Kdo složí z těchto sedmi karet nejsilnější kombinaci, vyhrává, přičemž může nastat i tzv. „split pot“, tedy rozdělení výhry mezi více hráčů, kteří mají shodnou výherní kombinaci. V dalším kole rozdává další hráč, který je po směru hodinových ručiček po stávajícím rozdávajícím. V této variantě pokeru neznáme kombinace flush ze čtyř karet, figury, rohové sekvence a sekvence ve skocích.

Hráči pokeru si poker průběžně upravují – existuje více než 1000 druhů pokeru. Nejhranější druh pokeru, Texas Hold'em, vznikl ze 7 Card Stud (zkráceně 7CS), ten vznikl z 5 Card Stud a ten z Pokeru.

Zdroj informací: wikipedia


Pro dlouhou chvíli

Hry GoodGame Empire 1001Hry Superhry Hry online Webgames Hry online hry Webhry Jojohry automaty automaty unibet casino© Copyright 2008-2019 Chybicka.cz - sizzling