Straceni, Ztraceni

Ztraceni (anglicky Lost) je televizní seriál americké stanice ABC. Hlavním motivem je osud přeživších cestujících ze zříceného letadla společnosti Oceanic Airlines, na tajemném tropickém ostrově v jižním Pacifiku. Děj se jednak točí kolem vztahů mezi ztroskotanými, dále se na ostrově objevují další postavy a jednou z rovin jsou tzv. „flashbacky“, které popisují minulost jednotlivých osob formou vzpomínek.

Seriál byl vytvořen Damonem Lindelofem, J. J. Abramsem a Jeffreym Lieberem a je převážně natáčen na havajském ostrově Oahu. Pilotní epizoda byla poprvé uvedena 22. září 2004. Od té doby byly odvysílány tři řady a čtvrtá se v současnosti vysílá. Kvůli velkému množství herců, tvůrců a nákladům, kvůli točení na Havaji, jsou Ztraceni jedním z nejdražších televizních seriálů.

V květnu 2007 bylo oznámeno, že Ztraceni budou pokračovat čtvrtou, pátou a šestou řadou, končící se 117. epizodou v květnu 2010. Tyto tři finálové řady se budou skládat ze 16 epizod v každé z nich, to se změnilo kvůli stávce scénáristů. Počet epizod ve čtvrté řadě byl tedy změněn na 13, s tím že se zbývající 3 epizody přidají k následujícím dvoum řadám. Čtvrtá řada měla americkou premiéru 31. ledna 2008.

TV Nova zakoupila vysílací práva a první díl uvedla 3. září 2006. Na podzim 2006 se vysílal v neděli večer, v lednu 2007 v pondělí večer, od února opět v neděli večer. Seriál je také vysílán na české mutaci kanálu AXN, na kterém se začne čtvrtá řada vysílat od 6. dubna 2008

Z 324 lidí na palubě je zde 72 počátečních přeživších (71 lidí a 1 pes) rozprostřených na třech místech dopadu trosek letadla. První řada představila 14 řádných mluvících postav, čímž se stává seriálem s druhou největší obsazeností v americkém hlavním vysílacím čase - hned za Zoufalými manželkami. Zatímco velké množství protagonistů dělá Ztracené o dost dražší na produkci, scénaristé mají výhodu v tom, že mají více možností rozhodnutích o scénáři.

Počáteční řada měla 14 hlavních rolí. Naveen Andrews ztvárnil dřívějšího člena Irácké republikánské stráže Sayida Jarraha. Emilie de Ravin hrála těhotnou australanku Claire Littletonovou. Matthew Fox hrál potížistického doktora a hlavního protagonistu Jacka Shepharda. Jorge Garcia zobrazoval Huga "Hurleyho" Reyese, nešťastného výherce loterie. Maggie Grace byla představitelkou Shannon Rutherfordové, bývalé učitelky tance. Josh Holloway ztvárnil podvodníka Jamese "Sawyerera" Forda. Yunjin Kim hrála Sun-Hwa Kwonovou, dceru mocného korejského obchodníka a gangstera. S Danielem Dae Kimem jako jejím manželem Jin-Soo Kwonem. Evangeline Lilly ztvárnila uprchlou Kate Austenovou. Dominic Monaghan představoval drogově závislou bývalou rockovou hvězdu Charlieho Pace. Terry O'Quinn ztvárnil tajemného Johna Lockea. Harold Perrineau představoval stavaře Michaela Dawsona, zatímco dětský herec Malcolm David Kelley hrál jeho mladého syna Walta Lloyda. Ian Somerhalder zobrazoval Boona Carlyleho, který před havárií pomáhal matce ve svatební kanceláři a byl nevlastní bratr Shannon. Boone byl jednou z hlavních postav, která byla zabita, zemřel na konci první řady.

Série 1 (2004–05)
První řada se vysílala na TV Nova od září 2006 do března 2007. Česká kabelová stanice AXN uvedla první sérii už v roce 2005. První sezóna má 24 epizod. Po ztroskotání letu 815 společnosti Oceanic se ocitne skupina zachráněných na zdánlivě opuštěném tropické ostrově, kde musejí všichni spolupracovat, aby přežili. Ostrov je ale plný překvapení - objeví se zde např. polární medvěd, tušení obyvatelé ostrova s nepřátelskými úmysly, kteří jsou nazýváni „druzí“; Francouzka, která na ostrově ztroskotala již před více jak 16 lety. Dojde také k objevení poklopu zakopaného do země uprostřed džungle. Několik ztracených se pokusí opustit ostrov na voru.

Série 2 (2005–06)
Druhá řada se vysílala na TV Nova od března do srpna 2007. Stanice AXN uvedla druhou řadu v roce 2006. Celkem má druhá řada 23 epizod. Příběh pokračuje 45 dní po havárii letadla a zaměřuje se na zvětšující se konflikt mezi ztracenými a „druhými“. Nejvýraznějším motivem je odkrytí poklopu a objevení krytu s počítačem, do kterého je nutno každých 108 minut zadat čísla „4 - 8 - 15 -16 - 23 - 42“. Zatímco některé záhady ostrova jsou rozluštěny, nové se objevují. Přicházejí také nové postavy – ostatní zachránění ze zadní části letadla, kteří byli dosud na druhé straně ostrova, a také starší obyvatelé ostrova, jako např. Desmond, který poslední tři roky strávil v krytu pod poklopem. Dozvídáme se také další novinky z „předešlých“ životů ztracených. Po prozkoumání krytu se ztracení poprvé dozví o Dharmské iniciativě. Jeden ze ztracených se nakonec rozhodne zradit ty ostatní a také se objasní možná příčina nehody letadla.

Série 3 (2006–07)
Třetí řadu vysílala TV Nova do ledna 2008, na AXN skončila v červnu 2007. Příběh pokračuje 67 dní po ztroskotání. Kromě hlavních postav se děj začne zabývat také některými z ostatních ztracených a „druhými“. Ztraceni se dovídají čím dál víc jak o ostrově, tak o „druhých“. Kate, Jack a Sawyer jsou uneseni „druhými“. Jack pomůže Kate a Sawyerovi utéci. Následně s Kate, Lock, Sayid jdou Jacka hledat. Když Jackům pokus o pouštění ostrova zroskotá, zůstává s ostatními, kteří odešli z vesnice „druhých“. Kate je spoutána s Juliet, obě se poté vrací s Jackem, Sayidem do tábora. Lock pomocí menší lsti donutí Sawyera, aby zabil pravého Sawyera (Lockova otce). Díky této lsti je Locke zaveden za Jacobem, který jak se zdá je neviditelný. Ve flashbacku Bena se dozvídáme, že je to on kdo pomohl původním obyvatelům ostrova, aby porazili základnu Dharma iniciativy. Po návratu z výpravy za Jacobem Ben rozhoduje, že útok na tábor našich hrdinů provedou o den dříve než bylo plánováno. Jack se v táboře již připravuje na jejich příchod, o němž ví díky Juliet a Sawyerovi, avšak počítají s příchodem až na další den.

Série 4 (2008)
První díl této série byl odvysílán v USA 31. ledna 2008, poslední díl 30. května téhož roku.

Zdroj informací: wikipedia


Pro dlouhou chvíli

Hry GoodGame Empire 1001Hry Superhry Hry online Webgames Hry online hry Webhry Jojohry automaty automaty unibet casino© Copyright 2008-2019 Chybicka.cz - sizzling