Yaho, Yahoo

Yahoo! Inc. je americká společnost se sídlem v Sunnyvale v Silicon Valley v Kalifornii. Provozuje spoustu produktů a služeb obsahujících webové portály a vyhledávácí služby. (Yahoo! directory, Yahoo! mail, zprávy, ...). Společnost byla založena v lednu roku 1994 čerstvě promovanými studenty Standfortské univezzity David Filo a Jerry Yang, studenti Stanfordské university.

Slovo Yahoo je tvořeno prvními písmeny slov Yet Another Hierarchical Officious Oracle což by se volně dalo přeložit jako Ještě jedno nadřazené dotěrné orákulum.

V březnu 1995 to už nebyla jen webová stránka, ale společnost Yahoo Inc., která se stala jednou z komerčně nejúspěšnějších internetových firem vůbec. V pozadí kralovali i jiné společnosti než jen dva doktoranti. Významně pomohla společnost Sequioa Capital (kteří svého času pomohli nastartovat takové společnosti, jako jsou Apple a Cisco Systems). Sídlem firmy se – jak jinak – stalo Sunnyvale v srdci Silicon Valley. Na konci téhož roku bylo zřejmé, že se Yahoo stává nejznámější a nejvyužívanější službou zdárně se rozvíjejícího World Wide Webu. Nastává čas inovací, ale i inspirací. V této době začíná fungovat internet i v České republice, právě námi opěvovaný Seznam.cz má základy z Yahoo. Takovýchto webů bude ale v Čechách i ve světe mnoho. Náhlý nápor lidí způsobil i změnu hardware, ze studentských kolejí se PC přesunují do sídla firmy, kterým se stává Sunnyvale. Hardwarové zařízení zajišťuje firma Silicon Graphics, na nichž byla provozována stále se rozšiřující a rozvětvující databáze, a počet zaměstnanců společnosti překročil číslo padesát. Den co den do katalogu přibývalo několik stovek, ba i tisíc odkazů a služba Yahoo zodpovídala na konci roku 1995 každý den již na 4 milionů dotazů.

O rok později vstoupila společnost úspěšně na burzu. Konkurence začínala být, a tak se z Yahoo stává víceúčelový projekt, už ne jen katalog. Yahoo začal nabízet e-mailové schránky, poskytování webového prostoru až po on-line zpravodajství, elektronický obchod a mnoho jiného. Následně firma kupuje další menší firmy, aby mohla rozšířit svůj repertoár. Například Yoyodyne Entertainment či Broadcast.com (poslední za 5,7 miliard dolarů). Nepříliš zdařilou se naopak stala akvizice společnosti GeoCities, nabízející velmi populární webhostingové služby. Koupě firmy GeoCities byla sice výborná, ale mezi uživatele se neosvědčila a to díky tvrzení společnosti, která prohlašovala nahrané materiály na svých serverech za svůj výlučný majetek. I nadále Yahoo zkupuje další společnosti. Hlavním konkurentem se stává Google. Yahoo je nuceno vyvinout svůj vlastní fulltextový vyhledávač, již se společnost neomezuje jen na katalog. „Yahoo! je můj život,“ říká Jerry Yang, který je proti své vůli jednou z největších osobností e-byznysu. Před bezmála deseti roky se stal nejmladším miliardářem světa.

Yahoo se v poslední době daří získávat nové uživatele, nedaří se ale držet náklady na přijatelné úrovni. Případně, pokud se na to podíváte z opačné strany, nedaří se získávat dostatek inzerce, která by odpovídala nadměrným výdajům. Výsledkem je čerstvé oznámení o propuštění (možná až) tisícovky zaměstnanců a odstoupení Terryho Semela. A to i přes velmi dobrou pozici. Yahoo v současnosti potřebuje pomoc v nelehké situaci. A snaha Microsoftu o koupi je, jak některá média uvádí, svého druhu zahnáním do kouta. Buďto Yahoo přijme a bude prodáno, nebo bude muset hledat nové silné partnery. Včetně druhé krajní možnosti, spojení s Google, minimálně alespoň v podobě aliance.

Zdroje informací: vseohw.net, Lupa.cz


Pro dlouhou chvíli

Hry GoodGame Empire 1001Hry Superhry Hry online Webgames Hry online hry Webhry Jojohry automaty automaty unibet casino© Copyright 2008-2019 Chybicka.cz - sizzling